Рециклажом до уштеде ЦО2, највећег узрочника промене климе
ЈКП „Регионална депонија Пирот“ добила је Сертификат за уштеду ЦО2 у процесу рециклаже. На крају сваке године сумирају се резултати рада који показују бенефите који се у овој области остварују савременим начиноном управљања отпадом. У 2022. години пиротска депонија остварила је уштеду угљен-диоксида од 238,98 тона, што је четвороструко више у односу на 2021. годину.



Предузеће је постигло наведену количину смањења емисије гасова са ефектом стаклене баште кроз оперативно учешће у активностима које су усмерене ка постизању националних циљева кроз рециклажу и поновно коришћење амбалажног отпада. У 2022. години оператеру је предато на рециклажу 393 тона амбалажног отпада, док у 2023. години 809 тона. Учешћем компаније у систему оператера управљања амбалажним отпадом умањује се количина амбалажног отпада који завршава на депонији и самим тим се смањује количина емисије ЦО2.
Процесом рециклаже сачували смо 239 м3 дрвећа које у 1м3 веже 1т ЦО2. Дрво као природни ресурс везује ЦО2 и штити животну средину.
Дрво се 50% састоји од угљеника (Ц). 1м3 дрвета тежи у просеку 500кг, што значи да садржи 250кг угљеника. Кад се угљеник претвори у ЦО2 (оксидација), из 1кг угљеника настаје око 3,67кг ЦО2. То значи да 250кг угљеника даје 917кг ЦО2 или око 1т ЦО2 по м3 дрва, истраживања су професора Арна Фрухwалда са Универзитета Хамбург.
Пројект менаџер, ЈКП „Регионална депонија Пирот“, Бранислава Цолић, мастер инжењер заштите животне средине, наводи да је уштеда угљен-диоксида је јако битна јер је овај гас највећи узрочник промене климе. То је безбојни гас који се природно ослобађа у нашој атмосфери. Без ЦО2 нема живота на Земљи, али људске активности повећавају концентрацију у атмосфери, задржавајући превише сунчеве топлоте и због тога настаје проблем. Концентрације овог гаса у атмосфери се из године у годину повећава. Последице повећања концентрације ЦО2 је глобално загревање и климатске промене. Ако се не предузму значајне промене видећемо наставак раста глобалних температура, отапање глечера, загађење ваздуха, брзо крчење шума и повећане суше.
Емисија ЦО2 се тиче сваког појединца, с обзиром да сви имамо одговорност да смањимо сопствену емисију ЦО2 у свакодневном животу. Избором различитих метода можемо смањити емисију ЦО2 и на тај начин позитивно утицати на животну средину и здравље људи.
“Оно што ми као предузеће које одговорно брине о очувању животне средине апелујемо и стално мотивишемо грађане јесте смањење стварања отпада. Рециклажом дајемо нов живот отпаду, уместо да заврши на депонији, он постаје ресурс који се поново користи и то више пута. На тај начин смањујемо емисију ЦО2 и помажемо устаљењу климатских промена. Нема сумње да је рециклажа на првом месту приоритета како би се спасила будућност наше планете и човечанства. Одговорним пословањем настојимо да минимизујемо негативан утицај на животну средину уз максималан третман отпада, али и да ширимо и развијамо свест о важности рециклаже и очувању животне средине” – каже, Бранислава Цолић, пројектни менаџер.