MINISTARKA ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE OBIŠLA ZAVRŠNE RADOVE NA IZGRADNJI KOMPOSTANE

Pirot je danas posetila Sara Pavkov, ministarka zaštite životne sredine. Ona je obišla Regionalnu deponiju Pirot gde je u toku izgradnja prve kompostane u Srbiji. Današnja poseta je bila prilika da se ministarka Pavkov neposredno uveri na koji način se realizuju investicije koje se finansiraju od strane Ministarstva zaštite životne sredine.

Na početku posete održan je sastanak na kome su prisustvovali, pored predstavnika ministarstva i zaposlenih u JKP “Regionalna deponija” i gradonačelnik Pirota mr Vladan Vasić, narodna poslanica Olja Petrović i zamenik gradonačelnika Pirota Miloš Colić. Nakon sastanka ministarka Pavkov je obišla radove na izgradnji kompostane .

Građevinski radovi na izgradnji kompostane u završnoj su fazi. U narednom periodu počeće montiranje neophodne opreme i instalacije i očekuje se da sve bude završeno do 1. juna kako stoji i u ugovoru. Izgradnja kompostane, naglasio je Nebojša Ivanov, direktor JKP “Regionalna deponija” veoma je bitna. Biorazgradivi otpad stvara ogromnu količinu metana i ugrožava bezbednost rada deponije, jer može dovesti do požara, do čega, na sreću, nije dolazilo u prethodnih 12 godina. S druge strane, biorazgradivi otpad je resurs od kojeg će se proizvoditi kompost.

“Naša namera je da u prvoj godini, dok ne uradimo sertifikaciju otpada, taj kompost delimo građanima i komunalnom preduzeću za zelene površine. Kompost je izuzetno kvalitetno đubrivo, neopterećeno hemikalijama, a iskustva iz Mađarske, Austrije, Slovenije, kažu da je izuzetno traženo”, naglasio je Ivanov.

Pirot je pravi primer kako strateški projekti i mere, koje je definisala Vlada Republike Srbije na čelu sa resornim ministarstvom, uz saradnju jedinice lokalne samouprave, mogu da se sprovode na delu, istakla je prilikom posete ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov.

“Prošle godine u novembru mesecu Ministarstvo zaštite životne sredine je potpisalo ugovor za proširenje ćelije deponije. Ta deponija će moći da prima otpad u narednih 20 godina za čitav region, dok će kompostana imati kapacitet da tretira 12 hiljada tona zelenog i biorazgradivog otpada godišnje, što je važan alat za primenu cirkularne ekonomije, jer što se više otpada bude tretiralo i ponovo upotrebilo, manje količine će se odlagati na deponiju. Ministarstvo zaštite životne sredine će nastaviti da daje podršku, ali i pokušati da implementira ovaj način i u ostalim regionima na teritoriji naše zemlje”, kazala je Pavkov.

Grad Pirot odavno je prepoznao da otpad može postati resurs. Kako je istakao gradonačelnik Pirota Vladan Vasić ovo su veliki i zahtevni finansijski projekti, koji bez saradnje sa donatorima i državom nije moguće isvesti. Najavio je i potpisivanje ugovora o izgradnji postrojenja za prečišavanje otpadnih voda.

“Velika zahvalnost i Ministarstvu i našim donatorima Evropskoj uniji i Francuskoj agenciji za razvoj na ogromnoj finansijskoj podršci. Bez podrške ministartva i države i bez podrške Evropske unije, grad Pirot, odnosno čitav region ne bi bio finansijski sposoban da ovakve projekte izvede. Uskoro očekujemo i potpisivanje ugovora sa Ministarstvom finansija o izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, gde je preko 70% sredstava donacija, a čitava vrednost projekta je 19 miliona evra”, kazao je Vasić.

Ovo je bila i prilika da se ministarka Pavkov upozna sa daljim planovima i aktivnostima Regionalne deponije Pirot.

“Jedna od glavnih aktivnosti je sanacija i rekultivacija smetlišta, gde pripremamo projektnu dokumentaciju, i ona će u narednih desetak dana biće gotova u skladu sa zakonskom regulativom. Zatražićemo saglasnost od strane Ministarstva zaštite životne sredine i tu su neophodna sredstva u iznosu od 4 miliona evra. Time ćemo u potpunosti zaokružićiti sistem za upravljanje neopasnim otpadom na teritoriji grada Pirota”, rekao je Ivanov.

Ministarka je podsetila i da je Ministarstvo prethodnih godina finansiralo i druge projekte zaštite životne sredine u Pirotu, prevashodno na smanjenju aerozagađenja.

“Pirot je vrlo aktivan što se tiče implementacije zamene neekoloških energenata u individualnim ložištima. Takođe smo učestvovali i u zameni kotla u jednom od vrtića na teritoriji grada Pirota, radili smo na pošumljavanju sa skoro 1.000 sadnica”, podsetila je Pavkov i pohvalila Pirot i Regionalnu deponiju na veoma uspešnom korišćenju drugih, međunarodnih, izvora finansiranja u različitim projektima.

Ministarka Sara Pavkov ocenila je i da se u Srbiji otpad nedovoljno koristi kao resurs.

“Mi upravo zbog toga na osam lokacija i regiona radimo ili na podizanju kapaciteta regionalnih centara za upravljanje otpadom ili počinjemo sa izgradnjom komplet novih. Paralelno radimo na projektu uz pomoć Evropske unije da pripremamo 25 jedinica lokalnih samouprava u pet regiona među kojima je i Pirot, da naše građane edukujemo i pripremimo za primarnu separaciju. A dodatno pomažemo upravo u ovim unapređenim projektima kao što su kompostane, kako bismo mogli da smanjimo količine otpada koje završavaju na nesanitarnim deponijama. Ono što je dodatno važno da je država u prethodne četiri godine uklonila preko 1.000 divljih deponija. Nastavićemo istom dinamikom”, istakla je Pavkov.

Преведите сајт »